COVID-19

Preventívne opatrenia pri zistení výskytu vírusu

Pravidelne intenzívne vetrať po dobu cca 5 minút tak raz za hodinu dve, v závislosti od pohybu osôb.
Na upratovanie používať dezinfekčné čistiace prostriedky typu sanytol, incidyn, incidur atď. V núdzi možno použiť aj Vanish na škvrny alebo podobný práškový prostriedok rozpustený bo vode. Tieto čističe sú zväčša založené na peroxyoctových kyselinách. Na telo (ruky) použiť liehové dezinfekčné prostriedky s obsahom 60 % alkoholu.
Pred každé dvere, alebo aspoň vchodové umiestniť rohožku navlhčenú roztokom tohto čistiaceho prostriedku (sanosil…), podrážky dekontaminovať pomalým a ľahkým podupávaním.
Dezinfikovať gombíky vstupu, bytové zvončeky a ovládanie výťahu.
Nech to vyzerá akokoľvek archaicky, kľučky je možné obaliť gázou a tú tak dvakrát denne zľahka navlhčil buď slabým dezinfekčným roztokom čistiaceho prostriedku zhora, alebo by som použil obyčajnú ústnu vodu. Tá sama o sebe obsahuje účinný dezinfekčný prostriedok ešte pekne sviežo vonia. No a podľa potreby vymeniť.
Pokiaľ možno zdržiavať sa doma,
Vychádzať von iba na miesta kde nedochádza ku koncentrácii osôb, počas pobytu vonku sa k nikomu nepribližovať.
Pri nákupe potravín použiť ochrannú rúšku alebo masku a dvoje gumených rukavíc, v hornej vrstve staré oblečenie, obliecť sa tak aby nebola odkrytá časť tela, čapica,  okuliare, po odchode z obchodu alebo iného priestoru z vysokou koncentráciou osôb, vrchnú  vrstvu  rukavíc vyhodiť.
Pred dverami pri príchode rozprašovačom dezinfikovať vrchnú vrstvu oblečenia, hlavne podrážky (neaplikovať ak  je pred dverami vlhčená rohožka), ruky,  dezinfikovať nákup, mobil, kľúče od auta,  vyzliecť oblečenie  a odložiť na vetranom mieste,  dezinfikovať rúšku, odložiť ju a ako posledné vyhodiť druhé rukavice. Všetky  použité jednorazové veci vyhodiť do vreca umiestneného mimo bytu. Umyť ruky a dezinfikovať ruky. Namazať dezinfikované časti tela krémom.
Aplikovať všetky ostatné opatrenia a odporúčania vlády,  MZ SR a orgánov hygieny, ktoré sú zatiaľ správne a dúfajme že budú aj efektívne. Je to o individuálnej disciplíne.