Pomoc ľudom nestať sa utečencami

118790333_345651746816954_5984125359933203097_n

Pred rokom otriasol prístavom v centre Bejrútu ničivý výbuch. Dá sa povedať, že 4. augusta 2020 celé mesto pred väčšou skazou a obeťami na životoch zachránilo len obilné silo postavené československými stavbármi koncom 60. rokov minulého storočia.

Jedným z prvých záchranárov na mieste tragédie bol Walid Hajj, mladý zdravotník, ktorého mama a starí rodičia pochádzajú zo Starej Turej. Walid (po slovensky Novorodenec) spolu s troma kamarátmi prevádzkujú mobilnú pohotovostnú službu. Sanitkou každý deň vyrážajú do vysokohorských dedín v okrese Chouf na úpätí Mount Lebanon, aby poskytovali pomoc pri oživovaní, srdcových a dýchacích problémoch.

Libanon je krajina v kolapse – vládna korupcia, obrovská inflácia, pandémia, občianske nepokoje – to všetko spôsobilo, že Walidov príjem sa scvrkol na 45 € mesačne a ľudia ako on, ktorí pracujú v regulovaných službách sa ocitli na hranici prežitia. Nemocnice prestávajú prijímať pacientov, pretože zdravotnícky personál húfne odchádza pracovať do zahraničia.

Walid a jeho kolegovia v občianskom združení Association for Life and Peace potrebujú vykryť prevádzkové náklady na chod sanitky vrátane liekov, materiálu a kritického lekárskeho vybavenia, bez ktorých je ich služba nemožná a znamená, že ďalšie stovky ľudí budú opúšťať svoje domovy.

Obraciame sa preto na Vás s prosbou pridať sa k nám a pomôcť Walidovi a jeho kolegom. Pomoc ľudom nestať sa utečencami vo vlastnej krajine je našou filozofiou – útek zo zničených komunít je len ďalším utrpením. Sme preto presvedčení, že pomoc malému tímu mladíkov z libanonského pohoria, si zaslúži našu podporu a ponúka aj väčšiu nádej pre nich samých a ľudí, ktorým pomáhajú.

S Walidom a slovenskými zdravotníkmi sme vytipovali, čo vieme a môžeme dodať do Libanonu v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Bejrúte. Akákoľvek vaša podpora pri kúpe liekov, materiálu a prístrojov pomôže predísť zbytočnému ohrozeniu životov. Materiálnu pomoc a lekárske vybavenie, či materiál a lieky doručíme pomocou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

V prípade, že sa chcete pridať k nám, poprosíme o vašu spätnú väzbu mailom alebo telefonický kontakt. V dispozícii je zoznam nacenených lekárskych pomôcok, vybavenia a liekov, ktoré každý z vás môže kúpiť. Finančné prostriedky nezbierame. Máme zatiaľ vybavenú materiálnu pomoc vo forme stanov, čerpadiel a pod. pre poskytovanie urgentnej pohotovosti a očkovanie v dedinách. Vopred ďakujeme za váš aktívny príspevok a kreatívne nápady ako zachrániť slovensko-libanonské pohotovostné služby.

sdisk@sdisk.eu

www.sdisk.eu